برش لیزری آهن

برش لیزری فلز سریع ترین، راحت ترین و سودآورترین روش برای برش فلز تا ضخامت 40 میلی متر است. به کمک دستگاه های برش لیزری، محفظه های فلزی ماشین ها و اتومبیل ها تولید می شود، درب های آهنی، قفسه های فولادی، همچنین نماهای برخی از ساختمان ها ساخته می شود، قطعات و عناصر سازه های فلزی به دو شکل ساده و پیچیده بریده می شوند.

در این مقاله، مزایای دستگاه های لیزر برای فلز، نحوه انتخاب چنین دستگاهی، اصل کار چیست و چنین تجهیزاتی چه فلزاتی را می توانند برش دهند، روشن خواهیم کرد.

برش لیزری انواع فلزات
برش لیزری انواع فلزات

برش لیزری فلز چرا موثر است؟

سرعت کار دستگاه های برش فلز بسته به مدل دستگاه بین 80 تا 120 متر در دقیقه متغیر است. سرعت پردازش می تواند تا 60 متر در دقیقه برای فلزات نازک باشد. چنین شاخص هایی عملکرد رکورد را در مقایسه با سایر انواع برش فلز تضمین می کنند.

راندمان برش لیزر در پرند بیش از 40 درصد است، رقمی که با هیچ روش برش فلز دیگری قابل دستیابی نیست. این امر به این دلیل حاصل می‌شود که ساطع‌کننده‌های فیبر نوری تابش منسجم تک رنگ با حداقل واگرایی و فرکانس تابش پایدار تولید می‌کنند. طول موج آن 1.064 میکرون است و برای تعامل با فلزات ایده آل است.

به خصوص در مورد فلز نازک، مواد به دلیل خواص پرتو لیزر بیش از حد گرم نمی شوند. بنابراین، می توان حتی پیچیده ترین محصولات را با دقت جواهرات، بدون ترس از تغییر شکل فلز، در مجموعه لیزر پرند برش داد.

هیچ مقیاسی روی سطح مواد تشکیل نمی‌شود، بنابراین نیازی به پس‌فرآوری فلز نیست.

قطر کوچک پرتو لیزر و دقت تغییر موقعیت 0.02 میلی متری برش دقیق خطوط با هر پیچیدگی را تضمین می کند. شکاف های مواد ورق را می توان در مجاورت یکدیگر قرار داد، بنابراین در مصرف مواد صرفه جویی می شود.

کنترل عددی (CNC) امکان رد شدن را به حداقل می رساند و تکرارپذیری صد در صد محصولات را تضمین می کند.

طول عمر پرتاب کننده های  لیزر به 100000 ساعت می رسد که بیش از 11 سال است.

دستگاه های برش لیزری فلز نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری را دارند، به راحتی در فرآیند تولید ادغام می شوند، از جمله مزایای کار با برش لیزری می توان به آموزش دادن سریع کارکنان اشاره کرد.

معیارهای انتخاب دستگاه لیزر

تمام پارامترهای انتخاب و لوازم جانبی مستقیماً به نوع و ضخامت ماده ای که برش می دهید، سرعت برش مورد نظر و حرکات دستگاه بستگی دارد. هر یک از عناصر طراحی ماشین باید با توجه به وظایفی که باید حل شوند و بارهای دریافتی انتخاب شوند.

پخش کننده فلزی لیزری

هرچه مواد ضخیم تر باشد، پخش کننده قوی تر مورد نیاز است. واضح است که با پخش کننده قوی تر، فلزات نازک تر را می توان با سرعت بیشتری برش داد.برای فلزات با ضریب انعکاس بالا، مهندسان لیزر پرند استفاده از قطره چکان های ویژه با محافظ بازتاب عقب را توصیه می کنند. که تا به امروز بیشترین و بهترین مورد استفاده شده بوده اند.

پخش کننده های دیگری از برندهای مختلف نیز در بازار وجود دارد. سر لیزر، پرتو لیزر را روی مواد متمرکز می کند. نوع سر لیزر بستگی به قدرت امیتر دارد. سرهای لیزری فوکوس خودکار برای نفوذ سریع مواد ضخیم استفاده می شود.

برش لیزری در محدوده پرند
برش لیزری در محدوده پرند

قاب و بدنه دستگاه برش لیزری فلز

هر چه سرعت دور آرام دستگاه بیشتر باشد، بدنه و قاب آن قوی تر است. اگر بار روی این عناصر بیشتر از چیزی باشد که برای آن طراحی شده اند، این نه تنها با ارتعاشات ناخواسته در حین کار، بلکه با کاهش عمر مفید دستگاه برش لیزری نیز همراه است.

بنابراین شاسی و بدنه دستگاه تعیین کننده سرعت طراحی شده آن است. به عنوان مثال، ماشین‌های سری E Wattsan برای حرکت با سرعت ۸۰ متر در دقیقه طراحی شده‌اند. دارای شاسی کاملاً جوشی با ضخامت مقطع 6-8 میلی متر و موتورهای میتسوبیشی 1 کیلو وات و ماشین های سری S Wattsan 120 متر در دقیقه هستند. کل قاب جوش داده شده این سری 8-10 میلی متر است و قدرت موتور در حال حاضر 1.5 کیلو وات است.

در مرحله تولید، قاب دستگاه برش لیزری باید در یک کوره مخصوص با کنترل دما ساخته شود تا تنش فلز کاهش یابد. بدون این روش، قاب هندسه خود را از دست می دهد و ویژگی های دقیق دستگاه بدون امکان بازیابی آن بدتر می شود.

پورتال لیزری برش فلز

از آنجایی که دروازه در حین کار تحت بارهای ثابتی در حین حرکت قرار می گیرد، باید محکم و در عین حال سبک باشد، زیرا با جرم بزرگتر نیروی اینرسی نیز بیشتر خواهد بود، به این معنی که ارتعاشات در حین کار را افزایش می دهد. بنابراین بهترین راه حل یک ساختار پورتال آلومینیومی سبک و بادوام است.

عناصر مسئول حرکت اجزای ماشین

فقط موتورهای سروو با گیربکس سیاره ای می توانند سرعت و شتاب مناسبی را برای دستگاه برش لیزری فلز فراهم کنند. موتورهای پله ای برای این کار مناسب نیستند. میتسوبیشی یکی از بهترین تولید کنندگان سروو موتور ماشین های لیزری فلزی و شیمپو یکی از بهترین تولید کنندگان گیربکس می باشد.

برای دستیابی به این هدف، سازندگان پیشرو ماشین ابزار، سکوها را پس از بازپخت بستر و سوراخ‌های نصب حفاری برای نصب راهنماهای ریلی و قفسه‌های مارپیچی با استفاده از سیستم‌های روباتیک با دقت بالا، می‌سوزانند.

بیش از 30 سال است که راهنماهای خطی قابل اعتماد و با دقت بالا با ظرفیت بار بالا، ضریب اصطکاک کم و عملکرد صاف تولید می شوند. قفسه مارپیچ Lean B2 به طور خاص برای بارهای جدی طراحی شده است.

توجه به این نکته ضروری است که علاوه بر برند اجزای جداگانه دستگاه برش لیزری، همه آنها باید برای یکدیگر و برای بارهای برنامه ریزی شده طراحی شوند. این کار توسط بخش توسعه و آزمایش سازنده دستگاه های لیزر انجام می شود.

بهترین دستگاه برش لیزری فلزات در پرند

قیمت دستگاه برش لیزری فلز به قدرت امیتر و تعدادی پارامتر دیگر بستگی دارد. مجموعه لیزر پرند بهترین دستگاه موجود در ایران را برای ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز فراهم آورده است. برای اطلاع از قیمت  برش لیزری انواع فلزات در پیکربندی متناسب با وظایف شما، می توانید در واتساپ با ما در ارتباط باشید، و یا با شماره 09120195132 تماس حاصل فرمایید.

برش لیزری فلز با دستگاه های پیشرفته

 این روش مجهز به قطره چکان 1 تا 2 کیلووات، سرعت 80 متر در دقیقه را توسعه می دهد که مناسب ترین برای برش 3-4 میلی متر فلز است. اندازه منطقه کار 1300×2500 میلی متر است.

شما می توانید اطلاعات دقیق در مورد این مدل را در وب سایت ما بیابید.

دستگاه های برش لیزری طراحی شده برای انواع فلزات مانند: 3 تا 12 میلی متر ضخیم تر، مجهز به ساطع کننده 1 تا 6 کیلووات، سرعت 120 متر در دقیقه را توسعه می دهند. اندازه منطقه کار 1500×3000 میلی متر است.

Tablechange سیستمی از دو میز قابل تعویض است که به لطف آن کار به طور مداوم بر روی یک میز انجام می شود ، در حالی که اپراتور دستگاه محصولات نهایی را روی دیگری جمع می کند و یک صفحه جدید برای عملیات بعدی قرار می دهد.

دستگاه برش لیزر برای لوله ها و پروفیل های فلزی

این دستگاه به طور خاص برای برش لوله ها و پروفیل های فلزی، انجام خطوط برش با هر پیچیدگی طراحی شده است. برای ایجاد: سوراخ ها، برش ها و شیارها همچنین برش لیزری، یک پروفیل I را علاوه بر لوله ها و پروفیل ها برش می دهد.

قدرت پخش کننده بستگی به ضخامت فلز دارد، طول لوله های پردازش شده تا 6000 میلی متر است. شما می توانید اطلاعات دقیق در مورد این مدل را در وب سایت لیزر پرند بیابید.

طرز کار برش لیزری فلزات چگونه است؟

تشعشعات لیزر در فرستنده با استفاده از دیودهای پمپ و تشدید کننده پمپ تولید می شود که از طریق یک فیبر نوری که در یک کانال کابلی قرار گرفته است به سر لیزر منتقل می شود و در آنجا متمرکز می شود و روی ماده در حال پردازش می افتد.

یک پرتو لیزر متمرکز، فلزآهن و سایر فلزات را در کمتر از یک ثانیه تا نقطه ذوب خود گرم می‌کند و گازی که به محل قطع می‌شود، مواد مذاب را به بیرون پرتاب می‌کند.

دستگاه برش لیزری
دستگاه برش لیزری

کدام فلزات مناسب هستند؟

تقریباً تمام فلزات برای برش لیزر فیبر نوری مناسب هستند، از جمله:

 • فولاد کربن

 • فولاد گالوانیزه

 • فولاد ضد زنگ آلیاژی

 • فلز مس

 • برنج

 • آلومینیوم

 • تیتان

 • و فلزات دیگر

برای برش لیزری فولاد و هر نوع فلز دیگری باید از گاز خاصی استفاده شود. توصیه می شود از هوا برای برش فولاد کربنی تا ضخامت 3 میلی متر استفاده شود، این روش به معنای وجود کمپرسور است. فولاد ضخیم تر به اکسیژن نیاز دارد. اگر نیاز به برش آلومینیوم، مس یا فولاد ضد زنگ دارید، از نیتروژن و آرگون برای برش تیتانیوم استفاده می شود.

برای مشاوره دقیق در مورد انتخاب گاز برای برش فلزات، لطفا با مدیران مجموعه برش لیزری در پرند تماس حاصل بفرمایید.

آیا امکان برش فلز با لیزر CO2 وجود دارد؟

یکی از ویژگی های متمایز لیزر CO2 یک نوع عملکرد کاملاً متفاوت است مانند یک فلاسک پر از مخلوط گاز که قسمت اصلی آن فقط CO2 است.

لیزرهای استاندارد CO2 به چند دلیل برای برش فلز مناسب نیستند:

 1. لیزرهای CO2 طول موج متفاوتی دارند( 10.6 میکرون)
 2.  برای کار با موادی مانند چوب (پلای‌وود، ام‌دی‌اف، چوب، روکش، مقوا)، پلیمرها، چرم، خز، منسوجات مناسب‌تر هستند و برای کار با فلزات مناسب نیستند
 3. شما به یک سر لیزر ویژه با سنسور تشخیص فلز نیاز دارید تا بتوانید به درستی فوکوس کنید.
 4. برای کنترل این سر کار به یک سیستم کنترل نیاز است.
 5. برای برش لیزری فلز باید از نقطه ذوب فراتر رفت که به قدرت بالایی نیاز دارد.
 6. با این حال، یک دستگاه لیزر CO2 وجود دارد که تمام پارامترهای فوق را برآورده می کند.

attsan NC-1612

قدرت لوله لیزر 130-150 وات، اندازه منطقه کار: 1600-1200 میلی متر است. این دستگاه جهانی می تواند فلزات تا ضخامت 1.5 میلی متر و سایر مواد استاندارد لیزر CO2 را برش دهد.

چه نوع لیزری می تواند فلز را برش دهد؟

لیزر فیبر نوری بهترین گزینه برای برش فلز است، اما لیزر CO2 مجهز به لوله لیزر با توان بالا نیز ممکن است برای این منظور مناسب باشد. البته لازم به ذکر است که ضخامت فلز برای برش با لیزر CO2 به 1.5 میلی متر محدود می شود، در حالی که لیزر فیبر نوری می تواند تا 25 میلی متر برش دهد.

هزینه یک ساعت برش لیزری چقدر است؟

هزینه یک ساعت برش لیزر نه تنها به قدرت و سرعت عملکرد دستگاه لیزر بستگی دارد، بلکه به تعدادی از عوامل دیگر نیز بستگی دارد، به عنوان مثال: مهارت های حرفه ای اپراتور دستگاه، هزینه استخدام. اتاق تولید، هزینه و مصرف برق، هزینه خود مواد، میزان ضایعات و خرابی دستگاه و خیلی موارد دیگر. برای پاسخ صریح به سوال در مورد هزینه یک ساعت برش لیزری، باید تمام این پارامترها را در نظر گرفت. مجموعه لیزر پرند بهترین خدمات را با قیمت مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

برش لیزری فلزات چگونه کار می کند؟

یک پرتو لیزر متمرکز بر روی سطح فلز اعمال می شود که در نتیجه مواد مذاب با کمک یک گاز کمکی از منطقه برش خارج می شود.

لیزر برای برش فلز چقدر باید قدرتمند باشد؟

قدرت ساطع کننده لیزر به ضخامت ماده در حال پردازش و سرعت پردازش مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال، یک قطره چکان 1 کیلوواتی، فولاد ضد زنگ با ضخامت 1 میلی متر را با سرعت 13 متر در دقیقه برش می دهد، و یک قطره چکان 3 کیلوواتی همان ماده را با سرعت تقریبی 35 متر در دقیقه برش می دهد.

در اینجا همه چیز به بودجه و مصلحت استفاده از حداکثر ظرفیت ممکن بستگی دارد. اگرچه می توان گفت در واقعیت های رقابتی امروزی خرید دستگاه لیزر با توان کمتر از 1 کیلو وات منطقی نیست پس با خیال راحت پروژه خود را به مجموعه ما بسپارید تا در کمترین زمان و بالاترین کیفیت محصول مورد نظر را تحویل بگیرید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *