نوع لیزر، عاملی مهم در دقت دستگاه برش

در صنعت، میزان دقیق برش توسط دستگاه های برش لیزری را دقت لیزر می گویند. هر چه  قدرت و دقت دستگاه لیزر بیشتر باشد، سوراخ ها و برش های ایجاد شده توسط آن، کوچک تر و دقیق تر است. برش لیزری نسبت به سایر برش ها، دقیق تر است؛ به همین دلیل از آن برای ساخت تجهیزات مختلف، استفاده می شود. حداکثر ضخامت برش لیزر، 25 میلی متر و حداقل ضخامت برای برش های لیزری، 6 میلی متر است. دقت برش لیزر در ساخت تجهیزات و ابزار آلات این صنایع بسیار مهم است.

از برش های لیزری برای استفاده در صنایعی همچون برش فلزات، صنعت خودروسازی، صنعت الکترونیک، صنعت چوب و مصنوعات آن و… بهره می گیرند. برای آشنایی بیشتر با دقت برش های لیزری و عوامل موثر بر آن تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

عوامل موثر بر دقت دستگاه برش لیزری

درست است که برش های لیزری دارای دقت بسیار بالایی هستند؛ اما در برخی موارد، از دقت آن ها کاسته می شود. دقت برش لیزر به عوامل گوناگونی وابسته است که در ادامه به بیان این علل می پردازیم:

 • نوع ماده

مهم ترین عامل تاثیرگذار بر روی دقت برش های لیزری، نوع ماده ای است که قصد برش آن را دارید. هرچه ماده مورد استفاده شما نرم تر و نازک تر باشد، دقت برش بالاتر خواهد بود. در مقابل هرچه ماده سخت تر باشد، از دقت برش کاسته می شود.

عوامل تاثیرگذار بر دقت برش لیزر
عوامل تاثیرگذار بر دقت برش لیزر

توجه داشته باشید که باید قبل از استفاده از دستگاه برش لیزر، تنظیمات آن را بر حسب ماده مورد استفاده تغییر دهید.

 • سطح قدرت لیزر

دستگاه های مختلف برش لیزر، توان های متفاوتی برای برش دادن سطوح دارند. شما باید قبل از خرید دستگاه، نیاز خود را مدنظر قرار داده و با توجه به آن دستگاه برش لیزر مناسب را خریداری نمایید؛ در این صورت می توانید دقت دستگاه را تا حد زیادی بالا ببرید.

 • اندازه نقطه پرتو لیزر

دقت برش لیزر تا حد زیادی به اندازه نقطه کانونی دستگاه وابسته است. هرچه اندازه این نقطه کوچک تر باشد، برش دقیق تر خواهد بود. در مقابل هرچه اندازه نقطه پرتو لیزر بزرگ تر باشد، از میزان دقت برش کاسته می شود.

 • داشتن میز کار صاف

میز کار شما نیز از عوامل موثر دیگر بر دقت برش های لیزری است. اگر سطح میز شما دارای برآمدگی های متعدد باشد، ماده مورد برش روی آن تثبیت نمی شود. این امر سبب از بین رفتن دقت برش لیزر و پایین آمدن کیفیت کار می شود.

 • نوع لیزر

نوع لیزر استفاده شده در دستگاه نیز، بر دقت برش تاثیرگذار است. لیزرهای فیبری و لیزرهای دی اکسید کربن از بهترین و متداول ترین نوع دستگاه های برش لیزر هستند.

 • تنظیمات دستگاه برش

قبل از انجام برش کاری با دستگاه لیزر، باید درجه حرارت دستگاه و فاصله بین لیزر و ماده را به درستی تنظیم کنید.

 • ضخامت ماده مورد استفاده

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر دقت برش لیزر، ضخامت ماده مورد استفاده است. همانطور که گفته شد، حداکثر ضخامت برش لیزر، 25 میلی متر است. دقت لیزری سطوحی که ضخامتی بیش از این دارند، کمتر است.

نکات مهمی که باید برای افزایش دقت برش های لیزری به آن توجه کنید:

 • همیشه لنز دستگاه برش را تمیز نگه دارید. این امر دقت برش را تا حد زیادی افزایش می دهد.
 • دستگاه برش لیزر را متناسب با ماده مورد استفاده تنظیم کنید.
 • برای بالا رفتن دقت برش لیزر، ابتدا عملیات را بر روی بخش کوچکی از ماده انجام دهید؛ در این صورت میزان تولید ضایعات نیز به حداقل می رسد.
 • در زمان برشکاری، سطح قدرت لیزر را کم و زیاد کنید تا به مناسب ترین درجه برسید.
 • برش لیزر را با سرعت کم شروع کرده و به تدریج به سرعت آن بیفزایید.
نکات مهم برای افزایش دقت برش های لیزری
نکات مهم برای افزایش دقت برش های لیزری

امروزه برش های لیزری، بخش زیادی از صنایع را به خود اختصاص داده اند. این برش ها با دقت و سرعت بسیار بالا انجام می شوند. دقت برش لیزر به عوامل متعددی وابسته است که با آگاهی از آن می توان به بالاترین عملکرد از دستگاه برش لیزر، دست یافت.

مجموعه لیزر پرند با بهره گیری از کادری مجرب و متخصص، ارائه دهنده انواع خدمات برش لیزر، خمکاری، تراشکاری، ساخت ماشین آلات و… است. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و بهره مندی از خدمات متنوع لیزر پرند با کارشناسان ما در بخش پشتیبانی در تماس باشید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *