کاربرد برش لیزری در صنایع مختلف

برش لیزری، یکی از جدیدترین فناوری هایی است که از دستگاه به منظور ایجاد برش روی متریال های مختلف ازجمله فلز، چوب و طلق استفاده می کند. از ویژگی های مهم برش لیزری می توان به دقت و سرعت بسیار بالا اشاره کرد. خدمات برش لیزری در صنایع مختلفی کاربرد دارند. از مهم ترین آن ها می توان به صنعت هوا فضا، خودروسازی، نظامی و دفاعی، پزشکی و الکترونیک اشاره کرد. اگر می خواهید بیشتر با این نوع خدمات لیزری آشنا شوید، با ما در این مقاله همراه باشید.

ارائه خدمات برش لیزری
ارائه خدمات برش لیزری

خدمات برش لیزری؛ حکاکی، برش و سوراخکاری

به طور کلی، سفارش برش لیزری در سه بخش اصلی صورت می گیرد: حکاکی، برش و سوراخکاری یا حفاری. حکاکی روی متریال های مختلف به کمک دستگاه برش لیزری و با دقت بسیار بالا انجام می شود. علاوه بر این، فرآیند حکاکی توسط برنامه های کامپیوتری قابل کنترل است. برش فلزی تنها برای حکاکی روی فلز بکار نمی رود بلکه از آن برای حکاکی روی سنگ، سرامیک، چوب و شیشه نیز استفاده می شود.

به طور کلی، حکاکی به کمک دستگاه برش لیزری در ساخت وسایل تزئینی، قطعات صنعتی و تجهیزات پزشکی کاربرد دارد. دومین بخش از خدمات برشکاری با لیزر به برش مواد مختلف توسط دستگاه مربوط می شود. برای این کار معمولاً از دستگاه های بسیار قوی مانند دستگاه فرز استفاده می شود. برشکاری به کمک دستگاه فرز دیگر نیازی به صافکاری ندارد. در نتیجه، هزینه ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابند.

به دلیل امکان کاهش هزینه ها با حذف مراحلی ازقبیل صافکاری، از دستگاه فرز به منظور تولید قطعات صنعتی مختلف در کارخانه ها استفاده گسترده ای می شود. سومین بخش از خدمات برش لیزری مربوط به سوراخکاری و حفاری است. سوراخکاری و حفاری به کمک دستگاه برش لیزری در صنعت هوا فضا و تولید قطعات الکترونیکی کاربرد دارد. به این نکته توجه داشته باشید که از مته و دریل برای تعیین اندازه سوراخ یا حفره استفاده می شود.

حکاکی و برشکاری با دستگاه برش لیزری
حکاکی و برشکاری با دستگاه برش لیزری

آشنایی با مراحل ارائه خدمات برش لیزری به مشتریان

سفارش برش لیزری فلزات بر اساس مراحل مشخصی صورت می گیرد. به منظور استفاده از خدمات برشکاری با دستگاه لیزر شرکت های مختلف حتماً باید مراحل زیر را به صورت گام به گام طی کنید.

 1. مشتریان از طریق واحد فروش با کارشناسان شرکت ارتباط برقرار می کنند.
 2. نقشه مورد نظر برای برشکاری از طرف مشتری دریافت می شود.
 3. مشتری می تواند در خصوص نقشه برشکاری با کارشناسان مشورت کند.
 4. پس از نهایی شدن قرارداد، هزینه ها محاسبه می شوند. عوامل بسیار زیادی بر هزینه خدمات برشکاری با لیزر تاثیرگذار هستند، ازجمله طول و ضخامت برش. به این نکته توجه داشته باشید که قیمت برش لیزری آهن بر اساس میلیمتر مربع محاسبه می شود.
 5. بعد از محاسبه هزینه ها، متریال مورد نظر تحویل گرفته می شود.
 6. مرحله ششم مربوط به گرفتن تاییدیه چیدمان قبل از برش است.
 7. پیش از شروع فرآیند برشکاری، نمونه سازی برای اطمینان مشتری از کیفیت کار صورت می گیرد.
 8. در نهایت، برشکاری قطعه فلزی با دستگاه لیزر آغاز می شود.
 9. صدور برگه QC، تسویه حساب و تحویل محصول نهایی به مشتری در پایان عملیات برشکاری انجام می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که ارائه خدمات برش لیزری با جدیدترین تجهیزات و فناوری های روز دنیا صورت می گیرد. البته، این مراحل ممکن است در هر شرکت با شرکت دیگر کمی تفاوت داشته باشند.

مراحل ارائه خدمات برشکاری با لیزر
مراحل ارائه خدمات برشکاری با لیزر

برش لیزری در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

خدمات برش لیزری در صنایع مختلفی بکار می روند. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع هوا فضا:

  ساخت هواپیما باید با دقت بسیار بالایی انجام شود زیرا هرگونه خطا در ساخت با پیامدهای جانی و مالی بسیار زیادی همراه خواهد بود. به همین دلیل، استفاده از دستگاه برش لیزری در صنعت هوا فضا بسیار کاربرد دارد. از دستگاه برش لیزری به منظور اتصالات مانیفولد، جسم ایرودینامیکی، پوسته، آنتن و اتصالات الکترونیکی استفاده می شود.

 • صنایع حمل و نقل:

  صنعت خودروسازی نیز مانند هوا فضا به برشکاری دقیق نیاز دارد. قطعاتی که در این صنعت بکار می روند، باید مقاومت بالایی داشته باشند. خدمات برش لیزری نه تنها در خودروسازی بلکه در ساخت کشتی و قطارهای باربری نیز کاربرد دارد.

 • صنعت پزشکی:

  برش لیزری در صنعت پزشکی نیز کاربرد گسترده ای دارد. بسیاری از ابزارهای پزشکی ازجمله ایمپلنت ها، قطعات دستگاه ارتودنسی یا MRI و قطعات الکترونیکی به کمک دستگاه برش لیزری ساخته می شوند. این تجهیزات پزشکی پیش از برشکاری حتماً به صورت سه بعدی به نمایش در می آیند تا خطاهای موجود برطرف شوند.

 • صنعت نفت و گاز:

  دقت پایین در قطعات برش خورده بکار رفته در صنعت نفت و گاز می تواند منجر به نشتی و خطرات جبران ناپذیری شود. از دستگاه برش لیزری در صنعت نفت و گاز در زمینه ساخت پیستون، شیرآلات، سیلندر و غیره استفاده می شود.

 • صنعت الکترونیک:

  خدمات برش لیزری در صنعت الکترونیک به منظور تولید محافظ امواج رادیویی و عایق های الکترونیکی ارائه می شوند.

 • صنایع نظامی، دفاعی و دریایی:

  قطعات مورد استفاده در صنایع نظامی و دفاعی نیز مانند ابزار پزشکی به کمک دستگاه برش لیزری تولید می شوند. در صنعت دریایی نیز از برش لیزری برای تولید اجزای موتور، پروانه موتور، عایق بندی ها و قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

سخن پایانی

برشکاری سطوح مختلف از قدیم تاکنون در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای داشته است. امروزه، شرکت های بسیار زیادی در زمینه ارائه خدمات برش لیزری فعالیت دارند. برش لیزری با دستگاه به دلیل افزایش دقت و سرعت برشکاری قطعات مختلف ترجیح داده می شود. به همین دلیل است که دستگاه برش لیزری در صنایع مختلفی ازقبیل هوا فضا یا الکترونیک کاربرد دارد. به این نکته توجه داشته باشید که قیمت برش لیزری بر اساس ضخامت برش بر اساس میلیمتر مربع تعیین می شود.

آیا تاکنون تجربه کار با دستگاه برش لیزری را داشته اید؟ لطفاً تجربه خود را در بخش نظر با ما در میان بگذارید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *