امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای بریدن مواد مختلف از برش لیزری استفاده می شود. دستگاه برش لیزری برای بریدن انواع فلزات مختلف مثل آهن، فولاد و سرامیک، شیشه و… به کار می رود. از مزیت های این نوع برش می توان به بی نقص بودن، قطر کم، دقت بالا و… اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با این روش نوین و مزیت های آن، پیشنهاد می شود مطالب زیر را با دقت مطالعه نمایید.

برش لیزری
نحوه انجام برش لیزری

نحوه کار برش لیزری چگونه است؟

 در پاسخ به این سوال که برش لیزری چیست؟ باید گفت همان طور که از نام این نوع برش مشخص است به وسیله لیزر مواد فلزی و غیر فلزی را برش می دهد. بهترین دستگاه در این زمینه برش لیزری فایبر است. نحوه کار این دستگاه به این صورت است که ابتدا لیزر موجود در دستگاه حرکت کرده و موجب تقویت گاز کربن دی اکسید می شود و آن را به سمت خروجی دستگاه هدایت می کند. خروج گاز به همراه آنزیم موجود در دستگاه بر روی نقطه مورد نظر تابیده و آن را برش می دهد.

دستگاه برش فایبر به دلیل دقت بسیار بالا و برش های ظریف، معمولا در کار های طراحی و حکاکی بر روی فلزات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. نوع برش در این دستگاه به صورت دو بعدی می باشد که امکان اجرای هرگونه طرحی را به افراد می دهد.

انواع مختلف دستگاه برش‌لیزری

دستگاه برش‌لیزری یا به اصطلاح CNC به کمک لنز پرتو با قطر نازک و پر قدرت می تواند فلزات مختلف را ذوب کرده و آن را برش دهد. کاربرد این دستگاه در مدل های مختلف تولید و عرضه می شود که کاربرد هر کدام متفاوت است. از انواع دستگاه برش لیزری‌می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دستگاه برش مخصوص فلزات مختلف.
 • دستگاه برش برای غیر فلز مانند سنگ، سرامیک و… .

قبل از خرید بهتر است نوع نیاز خود را مشخص کنید. استفاده از دستگاه برش فلزات برای برش دادن مواد غیر فلزی ممکن است باعث ایجاد مشکلات زیادی شود پس حتما در هنگام استفاده و خرید از دستگاه برش لیزری به این مورد توجه داشته باشید.

برش لیزری فولاد
برش لیزری فولاد

مزیت استفاده از برش لیزری

برش دادن انواع مواد با لیزر مزیت زیادی را برای افراد به همراه دارد. موارد زیر از مهم ترین مزیت های برش به کمک لیزر است.

 • سرعت بالا:برش کاری به کمک لیزر باعث افزایش سرعت انجام کار می شود. به همین خاطر امروزه در بسیاری از صنایع این نوع برش کاربرد دارد.
 • دقت بالا: سایر روش های سنتی از دقت بالایی برخوردار نیستند به همین خاطر بر کیفیت محصول نهایی تاثیر می گذارند. برش لیزری در مقایسه با روش های قدیمی از دقت فوق العاده بالایی برخوردار است.
 • برش با قطر کم: برش با قطر کم باعث ظرافت و تمیزی برش خواهد شد.
 • پایین بودن درصد خطا: می توان گفت درصد خطا در برش های لیزری نزدیک به صفر است. این مزیت باعث ایجاد اطمینان خاطر در هنگام انجام برشکاری می شود.
 • توانایی انجام برش های پیچیده: برش های سخت و پیچیده کار دشواری است. شما به کمک دستگاه برش لیزری می توانید به راحتی طرح های دلخواه خود را ایجاد کنید.

از دیگر مزایای آن می توان به پایین بودن ایجاد پلیسه در هنگام برش کاری و همچنین برش اجسام سخت اشاره کرد.

برش لیزری آهن
برش لیزری آهن

عملکرد دستگاه برش لیزری چگونه است؟

نحوه عملکرد دستگاه برش به صورت لیزری در فلزات و غیر فلزات ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی برای استفاده از این دستگاه ابتدا باید عملیات مربوط به آماده سازی اشعه انجام شود. برای انجام این عملیات باید مواد اولیه مورد نیاز را در مخزن دستگاه قرار دهید. سپس به کمک ورود جریان الکتریکی به دستگاه این مواد تحریک می شوند و باعث ایجاد اشعه خواهند شد. اشعه ایجاد شده به کمک آیینه های تعبیه شده در دستگاه منعکس شده و به وسیله لنز پر قدرت به نقطه مورد نظر تابیده می شود و آن را برش می دهد. لنز موجود در دستگاه توانایی برش مواد مختلف تا قطر 23.0 میلی متر را دارد.

اگر می خواهید از دستگاه برشکاری لیزری برای برش دادن فلزات استفاده کنید، ابتدا باید نوع فلز مورد نظر خود را انتخاب کنید و با توجه به آن از مواد اولیه مانند YAGND، CO2 و ND استفاده نمایید. استفاده از خدمات برش لیزری در فلزات از لبه دار شدن فلز بعد از برشکاری جلوگیری می کند.

دستگاه برش لیزری در هنگام کار گرمای زیادی تولید می کند. به همین خاطر برای جلوگیری از خرابی دستگاه، سیستم های خنک کننده در آن به کار رفته است. این سیستم های خنک کننده حرارت تولید شده را خارج کرده و دمای قطعات داخل دستگاه را نیز به کمک آب پایین می آورند.

قیمت خدمات برش‌لیزری

قیمت برش لیزری به چند روش زیر تعیین می شود:

 • قیمت بر اساس اندازه برش
 • مدت زمان انجام برشکاری

برخی انجام خدمات برشکاری با لیزر را با حداقل قیمت انجام می دهد. در برخی موارد، برای تولید قطعات با ابعاد کوچک‌تر، ورق‌ها به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌شوند. در این حالت، تعداد دفعات و جابجایی دستگاه برش لیزری برای تولید قطعات، افزایش می ‌یابد. بنابراین در صورتی که هنگام برشکاری، جا به جایی کمتری وجود داشته باشد، به منظور کاهش هزینه‌ ها و بهبود کیفیت تولید، قیمت به ازای متراژ ورق‌ های برش داده شده محاسبه می‌ شود.

برای محاسبه متراژ ورق ‌های برش داده شده، سه روش مختلف به صورت زیر وجود دارد.

 1. استفاده از نرم‌افزار ایکات برای تعیین متراژ ورق ‌های برش داده شده.
 2. استفاده از نرم‌افزار کورل دراو برای اندازه‌گیری ابعاد ورق ها.
 3. نرم‌افزار دستگاه برش لیزری برای محاسبه متراژ ورق‌ها.

در هر سه روش، فایل برش باید به صورت یکپارچه و با دقت بالا طراحی شده باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت خدمات برش لیزری با مجموعه لیزر پرند تماس گرفته و از مشاوران با تجربه مشاوره تخصصی دریافت کنید.